Разработано с JooMix.

Щоденник «XIV-го Міжнародного театрального фестивалю жіночої творчості імені Марії Заньковецької»

 

5 листопада 2018р.

10-й день фестивалю

 

Чернівецький академічний обласний український музично-драматичний театр ім.О.Кобилянської


М.Матіос


«Вір або не вір»


(драма на одну дію без антракту)

 

Постановча група:

 Режисер - постановник та музичне оформлення - Дмитро Леончик
Художник - постановник - Наталія Тарасенко
Пластика - Анна Марчак-Кіщенко
Художник по світлу - Олександр Бабленюк
Звукорежисер - Наталія Богач
Зав. художньо-постановчою частиною - з.п.к. України Василь Губко
Помічник режисера - Ірина Антонюк

 

Дійові особи та виконавці:

Юстина – н.а. України Тамара Артеменко-Кільчицька
Віра – Ольга Кільчицька-Дудка

 

5 листопада на сцені Ніжинського академічного українського драматичного театру ім. М.М.Коцюбинського в межах проведення XIV Міжнародного театрального фестивалю жіночої творчості імені Марії Заньковецької вперше взяв участь Чернівецький академічний обласний український музично-драматичний театр ім.О.Кобилянської. Вони привезли творчу роботу за п’єсою своє землячки Марії Матіос «Вір або не вір» (за твором письменниці «Не плачте за мною ніколи...»).

У виставі вже літня жінка Юстина, готуючись до своєї смерті, повчає молоду сусідку Віру життєвій мудрості та народним звичаям. Вкладаючи в серце молодої дівчини все найкраще, Юстина робить Віру спадкоємицею та продовжувачкою національних традицій. Протягом вистави характер молодої героїні змінюється і вона надихається вірою та сакральним знанням про сенс людського існування.

Неоднозначна п’єса «Вір або не вір» торкається таких серйозних та вічних питань, як проблема поколінь, проблема національної ідентичності, проблема буття та щастя, проблема віри та праведності. Значне біблійне підґрунтя п’єси обумовлює її філософічність і підносить до метафізичного рівня. Особливістю вистави є її етнічна атмосфера, що створювалась за допомогою музики, декорацій, вбрання героїнь. Кожний елемент, присутній на сцені, являє собою своєрідний образ-символ, який допомагає глядачеві скласти цілісну картину і зрозуміти ідею вистави.

Цікавою несподіванкою для глядачів виявилося те, що н.а. України Тамара Артеменко-Кільчицька є мамою Ольги Кільчицької-Дудки. Не знаючи цієї деталі, глядачі вже під час вистави відчули незримий емоційний зв’язок між акторками, який неможливо відтворити лише грою.

 

Відгуки глядачів:

 

«В основу п’єси покладено дуже серйозний твір релігійної тематики. Вистава має повчальний характер. Гра акторок вразила. Образ Юстини дещо моторошний, адже це людина, яка стоїть на порозі смерті. Саме тому виникає питання, як акторка (н.а. України Тамара Артеменко-Кільчицька) наважилася на таку роль».

Віра Проніна

 

 

«Я цю виставу дивлюсь вже не вперше. Я не пам’ятаю колектив якого театру ставив її раніше, але тоді вона мене теж дуже вразила. Мені здається, тема п’єси стосується кожного з нас, особливо, якщо в когось є старенькі батьки. Вистава торкається вічних проблем, оповідає нам про певні закони життя, заповіді Господні, яких кожна людина повинна дотримуватися у житті. Це все архетипні основи нашого буття, так би мовити, базові цінності. Дуже сильна гра акторів. Особливості мовлення героїнь дозволили поринути нам у царину чернівецької культури, це сприяло автентичності. Ми повірили цим героям, перейнялися їхніми емоціями і зблизилися з ними».

 

Шевченко Світлана Петрівна

 

 

 

«Для того, щоб осмислити цю виставу потрібно або пережити щось подібне, або хоча б трошки бути знайомим із творчістю Марії Матіос. Стилістика цієї письменниці передана найкращим чином. Акторська гра неперевершена. Такі непідробні емоції на сцені змогли б відтворити тільки мама з дочкою».

Іра Полухіна

 

 

Фото