(уривки зі статті)
У Полтаві вшосте пройшов Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя».
Стало доброю традицією на батьківщині всесвітньо відомого письменника Миколи Васильовича Гоголя, в день його народження, вшановувати пам’ять прославленого земляка низкою мистецьких заходів, серед яких наймасштабнішим є театральний фестиваль.
Народження фестивалю датується 2003 роком, завдячуючи ініціативі заступника голови Національної спілки театральних діячів України Євгена Калганова. З того часу змінювалися організатори та назва. У 2008 РОЦІ ВІД ПРОЙШОВ НА КОНКУСНІЙ ОСНОВІ ПІД НАЗВОЮ «Браво, Гоголь!», а у 2009 році Фестиваль повернув свою первинну назву. Кожного року захід готує своїм прихильникам нові сюрпризи, цікаві мистецькі несподіванки. То він збирає на своїй сцені вже маститі й визнані академічні театри України з Донецька, Харкова, Запоріжжя, Луганська, Чернігова, то запрошує експериментальні молодіжні колективи, такі як Дніпропетровський театр «Віримо!», Криворізький театр музично-пластичного мистецтва «Академія руху», Орловський театр «Свободное пространство».
У 2012 році організатори Фестивалю (НСТДУ, Управління культури Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавський український муздрамтеатр ім. М.Гоголя) традиційно вирішив дивувати. Репертуарну афішу склали вистави не за творами Миколи Гоголя, а п’єси класиків української та російської літератури, сучасної вітчизняної та зарубіжної драматургії. Адже назва фестивалю – «В гостях у Гоголя», тож тут і уявили собі, кого з авторів міг би запросити до себе в гостини видатний письменник. До Гоголя «Завітали»: класики Іван Нечуй-Левицький, Гнат Хоткевич, Олександр Островський, Антон Чехов, Марк Камелетті, а також наші сучасники – Ігор Афанасьєв, Олександр Мардань.
…Вперше завітав до Полтави Ніжинський український драматичний театр імені М. Коцюбинського. На суд глядача театр представив трагікомедію «Стриптиз, або Ніч святого Валентина» О.Марданя (режисер Герман Архипов). Вистава подарувала атмосферу позитиву, яку випромінювали актори, насамперед, виконавець однієї з головних ролей – Юрій Муквич, вона передавалася глядачам і викликала щиру симпатію. Цікавим виявився режисерський прийом із підвісними меблями і стінами кімнати, які красномовно передавали хиткість, нестабільність життя і подружніх стосунків героїв, а в ключовий момент сюжету – опустилися на підлогу, отримавши надійну опору.
…Фестиваль «В гостях у Гоголя» залишив незабутні враження. Багато добрих слів почули господарі на адресу оновленої будівлі Театру, у рідні стіни якого повернувся захід. Завдяки обласній адміністрації та обласній раді народних депутатів, полтавці з гідністю приймають гостей з усієї України.
Лада ЛАБЗОВА
Газета «Культура ті життя» № 17, 27 квітня, 2012.