Разработано с JooMix.

Є два способи живо зацікавити публіку в театрі: за допомогою великого або правдивого. Велике захоплює маси, правдиве підкуповує окремих осіб.
Віктор ГюгоТеатр. Не кожне місто може похвалитися його наявністю. Ніжину ж пощастило більше за всіх, будучи містом провінційним, невеликим, ніжинці мають змогу насолоджуватися театральним мистецтвом місцевого театру, культурно розвиватися й просто відпочивати.

79-й театральний сезон Ніжинського українського драматичного театру ім. М.Коцюбинського дійшов до свого фінішу. 79 років на сцені – це не мало. Скільки перешкод і труднощів він пройшов на своєму шляху, щоб стати таким, яким ми бачимо його сьогодні. Скільки талановитих акторів, режисерів працювали задля його розквіту й процвітання. Але як би важко не було (особливо фінансово, оскільки ця проблема була і є найактуальнішою чи не для всіх театрів), але Ніжинський театр продовжує працювати для вас глядачі, для суспільства, для майбутнього.

79-й театральний сезон був насиченим, цікавим та плідним. Глядацькій увазі було представлено ряд нових вистав, дитячих казок, театралізованих концертів і просто концертів, серед яких: трагікомедія О.Марданя «Стриптиз» (режисер Г.Архипов) (прем’єра вистави відбулася наприкінці 78 театрального сезону), «А ми вас обдурили, або Lesbijanki.net» за п’єсами Н. Уварової (Рибалко) «Шахрайки» та Н. Коломієць «Одного разу на комунальній вулиці…» (режисер Г.Архипов), «Я розкажу вам пісню» – театралізований концерт, присвячений 100-річчю від дня народження Марка Бернеса, «Берендіївські новорічні вечорниці» – театралізований концерт до Новорічних свят, «Як козаки на олімпі побували» – театралізований концерт до 8 Березня, - авторські проекти художнього керівника театру заслуженої артистки України Алли Соколенко, «Саламанчина печера» Мігеля де Сервантеса (режисер О. Сенчук), дитячі вистави «Як Еха, Оха та Уха Новий рік рятували», «Пригоди П’єро та його друзів», «Справжня принцеса», «Найкращий у світі тато», інсценізація М.Кожокиної, А.Градовської. І це далеко не увесь перелік.

Вистава «Стриптиз», мабуть, знайома більшості ніжинців, які мали неодноразову можливість побачити її на сцені нашого театру. Сюжет вистави простий: сімейне життя подружньої пари бізнесмена Ігоря та Олександри тріщить по швам, подружжя переживає кризу. Події розгортаються в ніч Святого Валентина: флірт, сварка, чоловік їде з дому; дружина ж, щоб викликати в чоловіка ревність, замовляє стриптизера, натомість приїжджає колишній однокласник Валентин, який кохав Олександру все життя; повертається чоловік, приїжджає із-за кордону донька, з приїздом якої повернувся й сенс існування для Саші; а підвішені декорації, як символ хиткого стану подружнього життя, стають міцно на місце, виникає відчуття стабільності. Але на сам кінець з’являється замовлений стрептизер, який, попри умовляння жінки піти, вирішує відпрацювати подвійний тариф. І не була б то комедія, якби фінал не був щасливим. Стриптизер змушує чоловіка Олександри ревнувати, що переконує Сашу в тому, що кохання ще не згасло. Головній героїні довелося пройти нелегкий шлях до усвідомлення, що пошук щастя починається з пошуку себе. Неочікувані зустрічі, комедійні ситуації, жарти йдуть поряд з трагічністю буття головної героїні. Постановка яскраво поєднує у собі як драматичні, так і комічні моменти.

Чергова прем’єра вистави «А ми вас обдурили.., або Lesbiyanki.net» має не менш інтригуючу назву, аніж попередня. Поставив обидві вистави на ніжинській сцені київський режисер та продюсер Герман Архипов. Як зазначає О. Забарний, театральні проекти цього режисера любить і цінує ніжинський глядач. Дія починає розгортатися ще до відкриття завіси: серед гамору глядацької зали додається гул двигунів, гамір юрби, оголошення про відліт, про відміну рейсу, про зустрічаючих та від’їжджаючих. І все це спочатку не гучно, а потім усе гучніше й гучніше, глядацька зала перетворюється на міжнародний аеропорт. Із перших хвилин спектаклю глядач потрапляє в квартиру, де мешкають головні героїні п’єси. Усе в ній із картонних коробок, як символ тимчасовості, нестабільності нашого життя. Події відбуваються у Києві, у наші часи. Герої живуть у коробці й розчавлені проблемами мегаполісу. Сюжет п’єси, зазначає О.Забарний, до комічного реальний: дві подруги, щоб якось вижити й позбавитись фінансових проблем, пристають на пропозицію інтернет-сайту й оголошують себе лесбіянками. Вони намагаються таким чином ввести в оману американську пані українського походження, яка обіцяє лесбійській парі у спадок передати мільйон доларів. Та приїзд тієї ж таки пані створив немало проблем і запланована ними афера набирає неочікуваних і непередбачуваних поворотів подій, з яких виплутатися, здавалося б, не можливо. Але фінал вразив глядачів своєю не очікуваністю. Запутаний, комедійний сюжет набуває нот драматизму.

У листопаді 2011 року було відкрито пам’ятник Марку Бернесу в Ніжині в Графському парку. Митцями Ніжинського драматичного театру була представлена вистава за мотивами творчості М.Бернеса. Зворушлива історія життя і творчості митця, музично-драматична композиція з фактів його долі, зіткана з його пісень, не залишила байдужою жодного глядача.

Традиційно до свят театр готує театралізовані концерти. Не стали виключенням і цьогорічні новорічні свята. «Берендіївські новорічні вечорниці» з казковим сюжетом, піснями й танцями стали приємним, святковим відпочинком для ніжинців. У новорічну ніч увесь світ святкує прихід Нового року… але в маленькій кімнатці поета творяться чудеса! Не вигадана, а реальна виникає перед поетом Снігуронька, холодна й сніжна, як батько-Морозенко, чарівна й чиста, як мати-Весна, вона хоче пізнати почуття кохання, яке її може вбити своїм теплом. Зимовий ліс наповнюють міфічні створіння природи. Снігуронька поєднує світ реальний та вигаданий. Будучи дочкою Весни та Морозу, вона має діда та бабу в Берендіївці, а там уже знають як розважитись на свято! Та який же Новий рік без телебачення, в анонсі дня такі програми: новини, сватання, пісні й танці, каламбурні ситуації, а поряд з цим реальне життя…

8-го Березня жителі міста мали змогу відвідати ще один фантастичний світ, а точніше міфічний – Олімп. Так, театралізований концерт «Як козаки на олімпі побували» вбирає в себе найцікавіші моменти стародавніх міфів Греції, коли світом правили олімпійські боги. Та не були б ми українцями, як би наші козаки та не стали героями серед богів. Випробування долі, кохання, пісні й танці, грандіозні декорації і яскраві костюми – створюють незвичайну атмосферу жіночого свята, адже лише заради них чоловіки йдуть на подвиги.

Виставу «Саламанчина печера» Мігеля де Сервантеса справедливо зараховують до європейської класики. «Нещасні жертви інквізиції в Іспанії в своїх, вимушених тортурами, зізнаннях оголошували, що вони мали зносини з дияволами й навчалися чаклунству в печерах Толедо і Саламанки. Ці печери в Іспанії грали ту ж роль, яку в інквізиційних судах Німеччини грали «шабаші». – Такими словами починає Мігель де Сервантес свою інтермедію, вдало обігруючи це світоглядне переконання того часу в комедійній формі. Яким же насправді секретам вчить Саламанчина печера й розповідає п’єса! Подружні інтриги, спроба зради, каламбурні ситуації брехні чимось перегукуються з чарівними фокусами Москаля-чарівника Івана Котляревського. Отож, Іспанія, середньовіччя. Вистава розпочинається від’їздом пана Панкрасіо, заможного дворянина Іспанії, на весілля сестри, розіграні драматичні сцени прощання з дружиною вселяють віру в її чисте кохання. Та що насправді ховається за цими словами жінки: правда чи жіноча гра – глядач дізнається лише у фіналі. Аварія в дорозі змусить повернутися чоловіка додому (не очікувано для всіх). Коханці перетворяться на «чортів» і будуть творити чудеса. Але будь-який обман має свій кінець і наслідки.

Уже стало традицією для театру готувати дитячі вистави. Так, малята Ніжина й всього району мали змогу відвідати ряд дитячих казок: «Як Еха, Оха та Уха Новий рік рятували», «Пригоди П’єро та його друзів», «Справжня принцеса», «Найкращий у світі тато», інсценізація М.Кожокиної, А.Градовської.

 

Початково Ніжинський театр був пересувним, і до сьогодні традиція виїздів залишається. Вистави нашого театру протягом 79 театрального сезону побачили глядачі різних міст та сіл України: Дніпроджержинськ, Полтава, Бахмач, Чернігів, Прилуки, Мрин, Вертіївка, Херсон, Феодосія, Євпаторія та багато ін. А це є показником якості роботи театру.

Не обійшлося й без фестивалів. Традиційно уже сім років поспіль Ніжинський драмтеатр проводить Міжнародний театральний фестиваль жіночої творчості ім. Марії Заньковецької. Цього року ніжинці мали змогу відвідати вистави Київського академічного Молодого театру (вистава «Торчалов»), Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру («…Мені являлася любов»), Сумського обласного театру драми та музичної комедії імені М.С. Щепкіна («Остання жінка сеньйора Хуана»), Ніжинського українського драматичного театру ім. М.Коцюбинського («Стриптиз»), Рівненського обласного академічного українського музично-драматичного театру («Ненормальна»), Заслуженого колективу Республіки Бєларусь Гомельського обласного драматичного театру («Недосяжна»), Смоленського державного драматичного театру ім. А.С. Грибоєдова («Етюди кохання») та Національного академічного українського драматичного театру ім. М.Заньковецької (м. Львів) з виставою «Блакитна троянда». Вічна тема кохання пронизувала всі вистави фестивалю й не покидала жодну з них до кінця.

 

Ніжинський драмтеатр брав участь у ІІІ-му Міжнародному театральному фестивалі «Смоленський ковчег» (Смоленський державний драматичний театр ім. А. Грибоєдова, Росія) та VI-му Відкритому регіональному фестивалі театрального мистецтва «В гостях у Гоголя» (Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М.Гоголя, Україна) з виставою «Стриптиз, або Ніч святого Валентина» О.Марданя.

5 червня на базі театру проводилася церемонія вшанування переможців учасників цьогорічного Міжнародного фестивалю журналістів регіональних ЗМІ «Золотий передзвін Придесення». Після урочистостей учасники фестивалю переглянули виставу про особливості журналістської професії «Випускний екзамен на журфаці» – авторський проект, який підготували талановиті актори Ніжинського драмтеатру.

Таким насиченим і плідним був рік для працівників та акторів Ніжинського українського драматичного театру ім. М.Коцюбинського. Театр має багато творчих планів, тож чекаємо на їх здійснення й на вас глядачі.

Остапенко Олена –
керівник літературно-драматургічної частини театру